Tavuk gübresi, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir

GÜBRE NEDİR?

Gübre, kimyasal yollarla veya doğal yolla oluşan, içersinde bitki gelişimi için gerekli olan bileşiklerin bulunduğu maddedir. Yetiştireceğimiz bitkinin ihtiyaç duyduğu bileşikler toprakta az olarak bulunuyorsa gübre vasıtasıyla toprağı gübreleyerek bitkinin gereksinim duyduğu mineral ihtiyacı karşılanır.

Gübreler İkiye Ayrılır:

1.Organik Gübreler: Doğal olarak oluşan gübreler, hayvan dışkıları ve bitki artıklarından oluşur. Bunların içinde en faydalısı LEONARDİT kaynaklı olanlardır. Hayvan dışkılarından oluşan gübrelere halk dilinde ahır gübresi adı verilir. Ahır gübreleri sadece içeriğindeki organik madde miktarıyla organik madde eksikliğini giderir fakat LEONARDİT kaynaklı ürünler içeriğindeki Hümik+Fulvik asit sayesinde toprağı düzenleyici etkisi vardır. Ayrıca Leonardit kaynaklı gübrelerin en önemli özelliklerinden biriside toprağın geçirgenliğini arttırarak toprağın yumuşamasını sağlarlar.

2.Suni Gübreler: Suni Gübreler, azot, fosfor ve potasyum vs. gibi makro besin elementlerini farklı formlarda ve farklı oranlarda içeren gübrelerdir. Ülkemizdede çeşitli firmalar tarafından pazarlanmaktadır.

 

ORGANİK TAVUK GÜBRESİ

Eriş Doğal Gübre, tavuk gübresinden üretilen organik gübre, domates, biber, fındık, üzüm, zeytin, çay, mısır, patates gibi meyve ve sebze yetiştiriciliğinde, çiçek bakımı, seracılık, park ve bahçe yeşillendirmede topraktan alınan verimini arttırır. Eriş Doğal Gübre; özellikle insan ve çevre dostu özelliğiyle doğal dengenin yeniden kurulmasını sağlar.

Bitki yetiştirmede kimyasal gübre ve ilaç kullanımının insan sağlığına olan zararlarının giderek gün ışığına çıkması ve kamuoyunda bu konudaki bilincin artmasıyla birlikte, bu maddeler yerine organik gübre kullanarak tarım bitkilerini yetiştirme Türkiye’de de yaygınlık kazanmaya başladı.

Tarım üreticisinin de, topraktan daha fazla verim alınmasına yol açtığı için giderek daha da artan bir bilinçle tercih ettiği organik gübreye olan talep, üretici firmaları da harekete geçirirken, bu yolla, Türkiye’de insan ve çevre dostu bir sistemin oluşarak işlerlik kazanmasına olanak sağlanıyor.

“Türkiye topraklarının % 91’inde organik madde yetersiz”

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’deki tarım topraklarının % 91.4’ünde organik maddelerin yetersiz olduğunu vurgulayan uzmanlar, topraktaki sürdürülebilir verim için topraktan alınan bütün besin maddelerinin toprağa tekrar verilmesi gerektiğini, doğal organik tavuk gübresinin de sahip olduğu özellikler itibariyle, bunun için birebir olduğunu belirtti.

 

TAVUK GÜBRESİ VE FAYDALARI

Tavuk gübresi ve tavuk gübresinin faydaları nelerdir. Detaylı bir şekilde incelemede fayda var. Öncelikle gübre nedir ? tarifini yapalım.

GÜBRE : Tarımda verimin arttırılması için belli zamanlarda tarım yapılan toprağa serpilen veya dökülen, çeşitli hayvan dışkısı ve kimyasal bileşiklere gübre denir.

Gübreleme işi tarım yapılan yerin toprak analizlerine göre gübre kullanılmalı. Onun içinde gübreleme işini yapmadan toprak analizlerinin yapılması gerekmektedir.

Organik tavuk gübresi tarım yapılan yerdeki bitkilerin besin ihtiyacı için diğer gübrelerle beraber kullanılmalıdır.

Sağlıklı bir bitki olması için toprakta organik maddelerin yoğun olması gereklidir. Bu bakımdan tavuk gübresi diğer gübrelere göre önemlidir. Organik tavuk gübresinin organik gübreler içerisinde ayrı bir yeri vardır. Besin değeri yüksektir. Tavuk gübresi bitkide tek besin maddesi olarak kullanılmaz. Diğer gübrelerle beraber kullanılması halinde bitkiler daha verimli besin maddesi alacağından, tavuk gübresinin faydaları olacaktır.

Organik tavuk gübresi elde edilmesi ile igili kısaca bilgilenmede fayda var. İki çeşit tavuk gübresi vardır. Bunlar,

1 – Yumurta tavuğu gübresi

2 – Broiler etlik piliç gübresi

Burada yumurta tavuğu gübresi önemlidir. Çünkü saftır herhangi bir karışım ihtiva etmez. Gübre değeri yüksektir.

Broiler gübresi yetiştirme sebebi ile altlığı ile beraber toplandığından çeltik veya talaş karışımlıdır.

Tavuk gübresinin özellikleri : Bir yumurta tavuğu kümeste kaldığı süre boyunca 50 – 55 kg yaş gübre üretir. Yumurta tavuğu tahmini 500 gün kümeste kalır. Yaşına göre artar veye azalmak şartı ile ortalama günlük 100 gr civarında dışkı yapar.

Tavuklar almış olduğu gıdaların tamamını sindirmeden ( % 35 – 40 nı sindirmeden ) dışarı atarlar. Onun için gübre olarak çıkan dışkı yüksek kalitede bitki besinleri içerir.

Diğer kimyasal gübrelere göre değişik hava şartlarında ( Yağış, soğuk, sıcak vs gibi ) özelliğini kaybetmez, toprakta uzun müddet kalır.

Tavuk gübresi diğer organik gübreler sığır gübresi, koyun gübresi gibi diğer çiftlik gübrelerinden farklıdır. Tavuk gübresindeki Azot ( N ) miktarı, Sığır gübresi – koyun gübresi ve diğer çiftlik gübrelerine göre çok fazladır. Bundan dolayı tavuk gübresi kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Tavuk gübresi fazla miktarda veya direk kullanıldığında bitkide yanma görülebilir.

Organik tavuk gübresi kullanılırken ya az miktarda toprağa karıştırılarak verilmeli yada saman – sap gibi nesnelerle karıştırılarak verilmelidir. Sulandırılarakta verilebilir, böylece tavuk gübresi seyrekleştirilmiş olur.

Organik tavuk piliç gübresi Azot ( N ), Fosfor ( P ), Potasyum ( K ), Kalsiyum ( Ca ), Mangenez ( Mg ), Bakır ( Cu ) ve Çinko ( Zn ) elementleri içerir.

Organik tavuk gübresinin faydaları : Tavuk gübresi toprağın tarıma elverişli olmasını ve su tutma kapasitesini yükseltir. Organik tavuk piliç gübresi uzun süre toprakta kalarak, bitki besin maddesi olarak etkisini gösterir. Bitkilerin yukarıda saymış olduğumuz element ihtiyaçlarını karşılar.Torağın besin kalitesini arttırır. Organik tavuk gübresi,  tarımda ürün artışı sağlamasına yardımcı olur.

Organik tavuk gübresini organik tarım veya tarımla uğraşan çiftçiye iyi anlatılarak kullanılmasını sağlamamız gerekmektedir.

Aynı zamanda tavuk gübresinin bazı önemli özelliklerinden dolayı mera ıslahında kullanılması uygundur.  Örn. Toprakta uzun süre özelliğini kaybetmeden kalması.

Ülkemizde yumurta yönlü tavukçuluk yapılan yörelerde tavuk gübresi işleme tesisleri kurulmuş, işlenmiş olan organik tavuk gübreleri torbalanarak satılmaktadır.

 

TAVUK GÜBRESİNİN TARIMDA KULLANIMI

Tavuk gübresi kültür bitkilerinin besin ihtiyacının karşılanmasında diğer gübrelerle birlikte kullanılmaktadır.

Bitkilerin sağlıklı gelişe bilmeleri için gerekli besin maddesi ve toprakta organik maddenin olumlu etkilerini sağlaması bakımından tavuk gübresi diğer gübrelere oranla büyük önem taşımaktadır.

Organik gübreler içerisinde kümes hayvanlarının besin maddesi içeriğinin diğer organik gübrelerden daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tavuk gübresinin gübreleme programında yer alması ekonomik koşulalar göz önünde bulundurularak sağlamalıdır.

TAVUK GÜBRESİNİN BİTKİLERDE KULLANIMI

BİTKİLER ÖNERİLEN MİKTAR UYGULAMA ZAMANI
Buğday (Sulu) 110-130 kg/dekar Ekimden Önce
Mısır 200-220 kg/dekar Ekimden Önce
Patates 200-220 kg/dekar Ekimden Önce
Çeltik, Ayçiçeği, Şeker Pancarı 180-200 kg/dekar Ekimden Önce
Pamuk 150-180 kg/dekar Ekimden Önce
Soğan 120-150 kg/dekar Ekimden Önce
Tütün 40-60 kg/dekar Ekimden Önce
Domates, Patlıcan, Biber, Kabak 210-230 kg/dekar Ekimden Önce
Hıyar, Fasulye 180-210 kg/dekar Ekimden Önce
Ispanak, Pırasa, Marul, Lahana 150-200 kg/dekar Ekimden – Dikimden Önce
Havuç, Turp, Çilek 180-200 kg/dekar
Kavun, Karpuz 160-180 kg/dekar

UYGULAMA ŞEKLİ : Ekim ve Dikimden önce toprak hazırlığı aşamasında toprak yüzeyine homojen bir şekilde serpilerek uygulandıktan sonra toprakta iyice karıştırılmalıdır.

TAVUK GÜBRESİNİN MEYVE AĞAÇLARINDA KULLANIMI

MEYVE AĞACI ÖNERİLEN MİKTAR UYGULAMA ZAMANI
Meyve Ağaçları (Küçük Ağaç) Elma, armut, Kayısı, Şeftali, Kiraz, Vişne, Erik vb. 1-2 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Meyve Ağaçları (Büyüük Ağaç) Elma, armut, Kayısı, Şeftali, Kiraz, Vişne, Erik vb. 2-4 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Bağ (Yeni tesis edilmiş) 2-4 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Bağ (Meyvede) 2-4 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Zeytin (Küçük Ağaç) 1-3 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Zeytin (Büyçük Ağaç) 3-5 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Narenciye (Küçük Ağaç) 1-3 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Narenciye (Büyük Ağaç) 3-5 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Fındık 2-4 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Muz 5-7 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar
Çay 250-300 kg ağaç başına Sonbahar – İlkbahar

UYGULAMA ŞEKLİ : Ağaçların taç izdüşümleri içerisinde kalan bölgeye homojen bir şekilde serpilerek uygulandıktan sonra toprakta iyice karıştırılmalı ve sulanmalıdır.

 

TAVUK GÜBRESİNİN ETKİLERİ

ERİŞ GÜBRENİN TOPRAĞIN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ

 1. Toprağın su tutma kapasitesini artırır.
 2. Toprağın ısı dengesini sağlar.
 3. Toprak yüzeyinde kabuk tabakasının oluşumunu azaltarak, toprağa suyun girişini arttırır ve yüzey akışını azaltır.
 4. Toprağın çatlamasını engeller.
 5. Tarım ilaçları, ağır metaller ve bir çok kirleticinin olumsuz çevresel etkilerini toprakta azaltır.
 6. Toprak tanelerinin kümeleşmesine yardımcı olur ve erozyon tehlikesini azaltır.
 7. Düşük hacim ağırlığı ile toprakta sıkışmanın oluşumunu engeller ve toprak işlemeyi kolaylaştırır.
 8. Don kesmesini önler.
 9. Yüksek katyon değişim kapasitesi özelliği ile bitki besin maddelerinin toprakta tutulmasına yardımcı olur ve toprakları olabilecek ekstrem tuzluluk ve pH değişimlerine karşı dirençli kılar.

 

ERİŞ GÜBRENİN TOPRAĞIN KİMYASAL ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ

 1. Mikrobiyolojik faaliyetlerin artmasıyla, bağlı bulunan bitki besin maddelerini faydalı hale getirir.
 2. İçerdiği humik asit sayesinde toprakta yarayışlılığı kısıtlanan pek çok bitki besin maddesinin yarayışlılığını arttırır.
 3. Azot, fosfor, kükürt ve kalsiyum başta olmak üzere bir çok besin maddesini ihtiva eder. Bitkilerin ve toprak canlılarının gelişimini hızlandırır. Bitkinin kök gelişimini hızlandırır.
 4. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır.
 5. İçinde bulunan organik madde ayrışması esnasında açığa çıkan besin maddeleriyle bitkiyi besler.
 6. Bitkiye iyi bir vejatatif gelişim, iyi bir çiçeklenme dolayısıyla erkencilik kazandırır.

 

ERİŞ GÜBRENİN TOPRAĞIN BİYOLOJİK YAPISINA ETKİSİ

 1. Toprakta mikrobiyolojik aktiviteyi hızlandırır.
 2. Toprak mikroorganizmalarına karbon ve enerji kaynağı olarak hizmet eder.
 3. Topraktaki mikroorganizma popülasyonunun artmasını sağlar.
 4. Topraktaki mikroorganizmalar için vitamin, hormon ve antibiyotik kaynağı olarak hizmet eder.

TAVUK GÜBRESİ UYARILAR

TAVUK GÜBRESİ UYGUN DEPOLAMA ŞARTLARI

 1. Serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.
 2. Güneşte bırakmayınız.
 3. Depolama esnasında 10 paketten fazla üst üste koymayınız.
 4. Ağzı açık olarak uzun süre bekletmeyiniz.

 

TAVUK GÜBRESİ RİSK VE GÜVENLİK ŞARTLARI

 1. Ağzı açık ve yırtık paketleri almayınız.
 2. Çocuklardan uzak tutunuz.

2 Responses to Tavuk gübresi, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir

 1. HAMZA ÖZBEY diyor ki:

  2 YIDIR ERİŞ GÜBRE KULANIYORUM 1Cİ YIL SADECE SONBAHARDA KULLANDIM BU SENE SONBAHARDA ATTI BAHARDADA ATACAGIM
  BENİM ŞİKAYETİM SİZE KOLAY ULAŞAMAMAM BU E POSTAYI ALDIKTAN SONRA KOLAY ULAŞABİLECEGİM BİR YETGİLİNİN TELFONUNU VERİRSENİZ SEVİNİRİM
  BİRDE 25KG-50KG FİYATLARINI ÖYRENMEK İSTİYORUM
  SAYGILARIMLA

 2. kenan sert diyor ki:

  Fiyatı nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>